to substancja stosowana w celu złagodzenia rysów twarzy. Zastrzyki z botoksu sprawiają, że twarz nabiera młodego wyglądu. Warto wiedzieć, że botoks działa tylko na zmarszczki mimiczne.
1. Czym jest botoks?
Toksyna botulinowa – popularnie zwana botoksem – jest neuromodulatorem powodującym zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Podanie odpowiedniej dawki toksyny w obręb nadmiernie aktywnego mięśnia skutkuje ograniczeniem jego aktywności.
2. Działanie botoksu
Botoks wstrzyknięty w okolice zmarszczki blokuje przewodzenie impulsów nerwowych, które wywołują skurcze mięśni twarzy odpowiedzialnych za jej tworzenie się. Powoduje to działanie paraliżujące mięśnie, które w danym rejonie twarzy tracą zdolność kurczenia się, przez co skóra przestaje się marszczyć i rozluźnia się, a zmarszczki się nie pogłębiają. Unieruchomione zostają niewielkie fragmenty skóry, dlatego reszta mięśni może funkcjonować normalnie, a twarz nie wygląda nienaturalnie. Zaraz po zabiegu z botoksem skóra może być nieco podrażniona i obrzęknięta, może nawet powstać niewielki siniak, ale te objawy trwają krótko i szybko znikają. Efekt kosmetyczny zastosowania botoksu jest widoczny po 3-4 dobach, a poprawą wyglądu można cieszyć się od 3 do 6 miesięcy.
Zabiegi z zastosowaniem botoksu zapobiegają procesowi miostarzenia czyli starzenia związanego z pracą mięśni mimicznych, stąd są pomocne w profilaktyce anti-aging. Wynika to ze sposobu działania toksyny, która ograniczając działanie mięśni mimicznych powoduje, że skóra, która jest silnie związana z mięśniami przestaje się kurczyć np. podczas mrużenia oczu, uśmiechania się czy podnoszenia i marszczenia brwi.
1. Jakie zmarszczki likwiduje botoks?
Działanie botoksu przynosi również oczekiwane efekty w redukcji już istniejących zmarszczek mimicznych. Mięśnie mimiczne w które podano toksynę botulinową stają się rozluźnione co w efekcie powoduje wygładzenie linii skóry. Przy użyciu botoksu można wygładzić „kurze łapki”, „lwią zmarszczkę”, zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki na nosie czyli „zmarszczki królicze”, zmarszczki pod oczami i zmarszczki wokół ust („zmarszczki palacza”) – wylicza dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda. Botoks pozwala również podnieść brwi czy koniuszek nosa, zlikwidować efekt kwadratowej twarzy, podnieść opadające kąciki ust bądź poprawić owal twarzy i zredukować zmarszczki na szyi. W tym miejscu należy podkreślić że w przypadku głębokich zmarszczek lub bruzd może zaistnieć konieczność dodatkowego zastosowania innych terapii, w tym kwasu hialuronowego.
2. Jak często należy ponawiać zabieg?
Pełny efekt zabiegu jest widoczny po 12-14 dniach, więc jeśli planujemy wykonać zabieg przed jakąś uroczystością (tj. ślub, wesele, spotkanie po latach) warto wykonać zabieg co najmniej 2-3 tygodnie wcześniej. Do powrotu przekazywania impulsów w mięśniu dochodzi stopniowo wraz z tworzeniem się nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych po około 3-6 miesiącach (średnio 4 miesiące). Po tym czasie zabieg można powtórnie wykonać.
3. Najlepszy wiek na zabieg
W przypadku ostrzykiwania botoksem nie ma dolnej ani górnej granicy wieku. Często na zabieg decydują się kobiety młode, przed ukończeniem 30. roku życia. Zwykle chcą za pomocą botoksu spłycić powstające już w tym wieku zmarszczki mimiczne. Wstrzykiwanie botoksu ma też działanie profilaktyczne. Dzięki temu zabiegowi rzadziej będziemy marszczyć np. czoło, przez co jest mniejsze prawdopodobieństwo że zmarszczka się utrwali i uwidoczni.
4. Jak wygląda zabieg botoksem?
Zabieg ostrzykiwania skóry botoksem trwa kilkanaście minut. Po przygotowaniu do zabiegu i schłodzeniu skóry lekarz przystępuje do ostrzykiwania. W zależności od miejsca, wstrzykuje się odpowiednią ilość botoksu. W przypadku czoła jest to osiem ostrzykiwań, w okolicy kurzych łapek trzy po każdej stronie. W przypadku powiek wystarczy jedno lub dwa wstrzyknięcia na każdą z nich.
Na koniec ponownie schładza się skórę i smaruje kremem z witaminą K. Maść chroni skórę przed powstawaniem siniaków. Po zabiegu przez trzy godziny nie można dotykać i masować twarzy, schylać się i kłaść. Takie ruchy mogą spowodować przemieszczanie się botoksu pod skórą.
Po dwóch tygodniach następuje wizyta kontrolna, na której lekarz określa czy botoks rozłożył się równomiernie i czy nie należy przeprowadzić korekty.
5. Możliwe skutki uboczne stosowania botoksu
Zabieg wstrzykiwania botoksu jest w większości przypadków bezpieczny i pozostaje po nim niewielki siniak, który szybko znika. Jednakże w ok. 2% przypadków wstrzykiwanie botoksu powoduje negatywne efekty uboczne ze strony całego organizmu, do których należą:
• bóle głowy i nudności i wymioty;
• objawy podobne do grypy.
6. Przeciwwskazania do zabiegu
Mimo że zastrzyki z botoksu są stosunkowo bezpieczną formą wygładzania zmarszczek, istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Ostrzykiwania botoksem nie wykonuje się osobom cierpiącym na osłabienie siły mięśni. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest też ciąża i menstruacja.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest również przyjmowanie leków przeciwbólowych, leków przeciwgorączkowych i rozrzedzających krew. Uważać trzeba na aspirynę. Kwas acetylosalicylowy sprawia, że skóra staje się bardziej podatna na powstawanie siniaków.
7.JAK DŁUGO UTRZYMUJE SIĘ EFEKT
Efekt zabiegu utrzymuje się od 4 do 8 miesięcy, przy kolejnych kuracjach czas działania, a co za tym idzie odstępy między kolejnymi zabiegami, wydłużają się. Po ustaniu działania preparatu zmarszczki na ogół nie są tak głębokie jak przed kuracją, jednak z biegiem czasu, jeśli nie będziesz kontynuować kuracji, skóra będzie się starzeć zgodnie z jej biologicznym wiekiem.