Karboksyterapia – mezoterapia igłowa dwutlenkiem węgla
- Działanie karboksyterapii, czyli infuzja CO₂ powoduje zwiększenie przepływu krwi, tlenu i składników odżywczych do leczonego obszaru. Gromadzone zostają naturalne czynniki wzrostu, m.in. VEGF – czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego. VEGF to grupa istotnych białek biorących udział w tworzeniu sieci naczyń krwionośnych embrionu oraz angiogenezie, czyli nowotworzeniu naczyń włosowatych w tkankach. W konsekwencji tych procesów poprawie ulega mikrokrążenie i następuje odnowa komórek.
- Reakcją skóry na iniekcje dwutlenku węgla jest stan zapalny, dzięki któremu następuje stymulacja produkcji elastyny i kolagenu. Remodeling skóry rozpoczyna się już od pierwszego zabiegu, włókna kolagenowe ulegają kurczeniu, a w efekcie skóra ulega wygładzeniu i uelastycznieniu, a cellulit zostaje zredukowany.
- Iniekcja dwutlenku węgla prowadzi do wymodelowania sylwetki oraz redukcji zlokalizowanej tkanki tłuszczowej. Komórki tłuszczowe są bardzo wrażliwe na aplikację CO₂. Gaz w organizmie częściowo przekształca się w kwas węglowy, który mechanicznie uszkadza i rozpuszcza komórki tłuszczowe. Wzmożony zostaje drenaż limfatyczny i cyrkulacja tlenu leczonego obszaru.
- W wyniku zabiegu karboksyterapii poprawie ulega metabolizm i wydalanie uwolnionego tłuszczu. Proces prowadzi do wymodelowania sylwetki oraz redukcji zlokalizowanej tkanki tłuszczowej.
- Duże stężenie CO₂ we krwi potęguje efekt Bohra. Jest to zjawisko polegające na zmniejszeniu powinowactwa hemoglobiny do tlenu w warunkach obniżonego pH, (następuje wzrost stężenia jonów wodorowych H+). Tlen jest łatwiej oddawany przez hemoglobinę (poprzez dysocjację tlenu) do tkanek. Proces ten przedstawia reakcja: CO2 + H2O -> H2CO3 -> H+ + HCO3 –
Mezoterapia igłowa dwutlenkiem wegla, czyli karboksyterapia przynosi znakomite rezultaty u pacjentów z delikatną, wiotką, odwodnioną, a także dojrzałą skórą, która traci jędrność. To znakomita metoda znacząco poprawiająca kondycję skóry bez interwencji chirurgicznej.
- Podanie podskórnie lub śródskórnie dwutlenku węgla, jest interpretowane przez organizm jako niedotlenienie i reaguje zwiększonym przepływem krwi w leczonym miejscu. Powtarzając zabiegi karboksyterapii w sesji sprawiamy, że tworzą się nowe, drobne naczynia krwionośne co zapewnia wzrost ilości tlenu i czynników odżywczych w miejscu poddanym terapii. Poprawa krążenia i odżywienia tkanki powoduje, że komórki lepiej się regenerują. Następuje stymulowana produkcja kolagenu oraz poprawia się retencja wody, a co za tym idzie zmniejszają się obrzęki.
Jak dokładnie działa urządzenie?
Karboksyterapia to terapia medyczna o szerokim spektrum zastosowania, polegająca na śródskórnym lub podskórnym wprowadzeniu dwutlenku węgla za pomocą cienkich igieł. Kosmetolog precyzyjnie podaje śródskórnie lub podskórnie kontrolowane dawki dwutlenku węgla w oparciu o stan zdrowia pacjenta i procedury zabiegowe.
Zabiegi trwają od kilku minut do godziny, w zależności od lokalizacji miejsca zabiegowego. Ilość zabiegów uzależniona jest od stanu wyjściowego skóry i natężenia problemu, np. w redukcji cieni pod oczami pierwsze efekty widać już po 1 zabiegu, zaś w walce z uporczywym cellulitem minimalna liczba zabiegów to 6.